Magnus Rosengren tillträder som ny vd för Ömangruppen. Han efterträder Peter Arvidsson, som går vidare till en ny roll inom PropTech Energy-koncernen med fokus på affärsutveckling.
Magnus Rosengren har de senaste två åren varit operativ chef i Ömangruppen och rekryteras därmed internt till vd-rollen.
– Det känns väldigt roligt och motiverande att få det här förtroendet. Jag har varit med i verksamheten länge och känner både organisationen och våra kunder väl. Vi har en mycket stark position inom energieffektivisering och inomhusklimat och stora möjligheter framför oss då fastighetsägare kommer sätta ännu större fokus på just dessa områden. Jag ser verkligen fram emot att ta det arbetet vidare tillsammans med alla medarbetare, säger Magnus Rosengren.
Peter Arvidsson har varit en central del av Ömangruppen sedan starten 1994. Nu lämnar han över vd-rollen för att istället arbeta med affärsutveckling på koncernnivå.
– Det känns väldigt roligt att få använda min erfarenhet i ett större sammanhang och jobba tillsammans med fler av PropTech Energys bolag. Samtidigt känns det tryggt att lämna över till Magnus, som jag har jobbat nära under de senaste åren, säger Peter Arvidsson.
Ömangruppen är sedan 2023 en del av PropTech Energy, där elva bolag samlas kring det gemensamma uppdraget att skapa energismarta inneklimat där människor trivs och verksamheter utvecklas. För PropTech Energy är förändringen ett bevis på gruppens ambition att erbjuda attraktiva karriärmöjligheter för duktiga medarbetare och samtidigt få full nytta av kompetens och erfarenhet över hela gruppen.
– Magnus har en gedigen kunskap om branschen och är helt rätt person att ta Ömangruppen vidare. Peters nya roll gör att vi samtidigt kan accelerera utvecklingen av våra tjänster, processer och medarbetare över hela PropTech Energy. Det är något som i slutänden ska märkas hos alla bolagens kunder, säger Pierre Nyström, koncernchef för PropTech Energy.